Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Kiedy na YouTube rozważane są prawa autorskie?

Rośnie grono «złotych byków». 4000 dolarów za uncję do 2023 roku?

W przyszłym roku wkraczamy w recesję — tego właśnie oczekują rynki. Nie ma jednak zgody co do skali tego zjawiska. Inwestorzy analizują różne scenariusze, a prognozy cen złota są coraz śmielsze. Najnowsze szacunki mówią o cenie do 4000 USD za uncję złota.

Filmy i muzyka podczas zajęć

Co ciekawe, według 27, nauczyciel może prezentować swoim uczniom również treści, które nie zostały legalnie znalezione w internecie. Tak więc, jeśli polski nauczyciel chce pokazać uczniom film Andrzeja Wajdy w ramach dyskusji o twórczości Adama Mickiewicza, to nie jest niezgodne z prawem pokazanie uczniom filmu ściągniętego wcześniej z Internetu lub filmu, który ktoś nielegalnie umieścił, na przykład na YouTube. To samo dotyczy na przykład muzyki omawianej na lekcjach muzyki.

Chór szkolny, soliści, zespoły muzyczne, zespoły taneczne lub teatrzyk szkolny mogą wykonywać utwory obce na imprezach szkolnych, pamiętając, że imprezy te nie mają charakteru reklamowego ani promocyjnego (nawet jeśli nie są reklamą szkole, na przykład w dzień otwarty), ale także kampanie wyborcze – choć mało która szkoła może wziąć udział w kampanii wyborczej.

SPRAWA C-682/18

Stronami w pierwszej sprawie byli producent muzyczny Frank Peterson oraz YouTube (Google LLC). Oskarżył serwis muzyczny o nielegalną dystrybucję dzieł artystki Sarah Brightman, do których on i Capital Records posiadali majątkowe prawa autorskie. Tymczasem 6 i 7 listopada 2008 roku na YouTube ukazały się muzyczne występy artysty. W liście z dnia 7 listopada 2008 r. F. Peterson zwrócił się do Google Germany i Google o zaprzestanie działalności pod groźbą podjęcia działań prawnych oraz o dostarczenie zrzutów ekranu na poparcie swoich roszczeń.

Następnie Google Germany skontaktowało się z pracownikami serwisu, którzy ręcznie wyszukali adresy internetowe omawianych filmów za pomocą załączonych zrzutów ekranu i zablokowali do nich dostęp.

Wkrótce potem, 19 listopada 2008 roku, na platformie ponownie pojawiły się nagrania występów artysty. W związku z tym F. Peterson złożył pozew przeciwko Google i YouTube o zaprzestanie naruszeń, udzielenie informacji i odszkodowanie.

Wiele razy słyszałem, że istnieje określona długość utworu, którego możemy użyć bez łamania prawa. Czy to prawda?

To jeden z podstawowych mitów. Nie ma limitu czasowego upoważniającego nas do korzystania, poza którym naruszamy. To nie 3 sekundy, to nie 7 sekund. Po prostu nie ma wyraźnej granicy. To zawsze będzie kwestia oceny. Inaczej ocenimy użycie 3-sekundowego klipu w przypadku filmu 5-minutowego niż w przypadku filmu 40-sekundowego. Granice są płynne i zawsze trzeba podejść do sprawy indywidualnie

Ponieważ okładka jest dziełem oryginalnej piosenki, nie wolno jej wykorzystywać bez zgody autora. Więc możesz się zabezpieczać, ale nie możesz dzielić się tym ze światem, nie mówiąc już o zarabianiu pieniędzy. Takie działanie stanowi naruszenie praw autora oryginalnego dzieła.(tixabb_7)

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad