Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Kiedy ojciec nie musi płacić alimentów

Każdy rodzic płacący alimenty z pewnością zastanawia się, jak długo będzie nałożony na niego obowiązek alimentacyjny i czy kiedykolwiek będzie można go znieść.

Chociaż obowiązkiem wszystkich rodziców jest wspieranie finansowe dzieci i zapewnienie im środków niezbędnych do prawidłowego rozwoju i edukacji, państwo nie dba o wykształcenie dużej liczby obywateli, którzy samodzielnie żyją i warunki życia nie są do tego przystosowane. .

Co jeszcze warto wiedzieć o alimentach?

Jak wspomniano powyżej, ojcowie mogą być zasadniczo zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego w następujących sytuacjach:

  • małżeństwo dziecka
  • rażące zaniedbanie wychowania osoby dorosłej dziecko
  • uwięzienie ojca
  • niekorzystna sytuacja finansowa ojca
  • praca, która pozwala dziecku zarobić na utrzymanie
  • (tixagb) Co sądzisz o płatności ulgi na dziecko?

    Wiele osób zastanawia się, jakie szczególne okoliczności zwalniają ich z płacenia alimentów. Są to zazwyczaj następujące przypadki:

    • Osiągnięcie przez dziecko samodzielności finansowej – Jest to bezwzględnie najważniejszy wymóg – zgodnie z § 133 § 1 KRiO. Należy pamiętać, że nie oznacza to jedynie, że dziecko znajdzie pracę. Może też znaleźć współmałżonka, zdobyć dobre wykształcenie lub wyjechać za granicę;

    Kiedy więc ojciec może przestać płacić alimenty?

    Wielu ojców wierzy, że gdy ich dziecko będzie gotowe do samodzielnego życia, nadejdzie dzień, w którym osiągną pełnoletność. Istotą tej opinii jest założenie, że skoro dziecko ukończyło już 18 lat, może samodzielnie zarabiać pieniądze i nie prosi o nie żadnego rodzica.

    Jednak nie jest to do końca prawdą. Osoby, która właśnie skończyła 18 lat, zwykle nie stać na dach nad głową i godne warunki życia. Wynika to nie tylko z ich braku zatrudnienia, ale także z braku doświadczenia i wykształcenia, aby znaleźć i przyjąć zatrudnienie.

    Wsparcie rodzica i jego możliwości zarobkowych

    Co ważne, brak możliwości zaspokojenia uzasadnionych potrzeb nie może być winą rodzica. Jeśli rodzic może pracować, nawet w niepełnym wymiarze godzin, lub w inny sposób zarabiać na życie, ale nie chce tego robić, nie ma prawa do alimentów.

    Sąd bada sytuację tego konkretnego rodzica w jego sytuacji życiowej. Ocenia, czy jego stan zdrowia i wiek pozwalają mu na podjęcie pracy zarobkowej, która mogłaby pokryć jego uzasadnione potrzeby.

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad