Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Kij i piłka kosztują razem 1 10

667 stron pełnych wiedzy, której być może wcześniej nie znałeś.

Daniel Kahneman otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii w 2002 roku za zastosowanie teorii perspektywy opracowanej wspólnie z Amosem Tverskym (która jest również tematem tej książki) do badań ekonomicznych. Spójrzmy prawdzie w oczy – ile książek laureatów Nagrody Nobla faktycznie przeczytałeś?

Pytania:

 1. Kij baseballowy i piłka kosztują razem 1,10. Kij kosztuje 1 dolara więcej niż piłka. Ile zatem kosztuje piłka?
 2. 5 maszyn produkuje 5 gadżetów w 5 minut. Ile czasu zajmuje 100 maszynom wykonanie 100 gadżetów?
 3. W jeziorze rosną liliowce. Każdego dnia przybierają na wadze i podwajają swoją objętość. Jeśli liść pokrywa całe jezioro w ciągu 48 dni, to ile czasu zajmuje mu pokrycie połowy jeziora?

W czwartym odcinku Podcastu Nieoczywistej Wiedzy:

 • Podstawowe informacje o systemie służą nam do przetrwania – pozwala nam na natychmiastową reakcję (głównie na niebezpieczeństwo) i zwykle ta reakcja jest prawidłowa. Ale może też być stronniczy i jest kiepski w logice i statystyce.
 • W jakich sytuacjach uruchamia się system 1? Na przykład uświadomienie sobie, że jeden przedmiot jest dłuższy od drugiego, odwrócenie głowy w stronę źródła nagłego hałasu, zrobienie zdegustowanej miny na widok obrzydliwego zdjęcia, wyczucie wrogości w czyimś głosie, pytania 2+2=?
 • Podstawowe informacje o Systemie 2, który jest darmowy – musi zostać przez nas odblokowany i uzupełniony o fokus. Na przykład: słuchanie głosu konkretnej osoby w tłumie, szukanie kobiety z siwymi włosami, liczenie, ile razy litera A pojawia się na stronie książki itp. Rzadziej te umiejętności są nam potrzebne. Ponadto wiele z nich zasadniczo nie przetrwa
 • Stwierdzenie, że możemy ekonomicznie zarządzać aktywacją Systemu 2, jest uzasadnione. To wymaga energii psychicznej.

  Nasze ciało reaguje obniżeniem poziomu cukru we krwi, zwiększa się aktywność mózgu i rozszerzają się źrenice.
 • Ta glukoza to waluta, za którą płacimy, gdy przechodzimy od szybkiego myślenia — standardowego, automatycznego — do bardziej precyzyjnego i wyrafinowanego systemu. 2.
 • więzień zwolniony?

Świat VUCA

Ten świat za oknem jest opisany akronimem VUCA, czyli Zmienność (Zmienność), Niepewność (Niepewność), Złożoność (Złożoność), Niejednoznaczność (Niejednoznaczność) ). ). I to właśnie ta złożoność i nieprzewidywalność bardzo często powoduje egzystencjalny zamęt, zamęt, a tym samym pragnienie uzyskania prostych lub zgrubnych odpowiedzi. A my mamy – za oknem – to co mamy: robi się ciemno, robi się jesienny. Czy zbliża się koniec średniowiecza?

Spójrzmy na świat VUCA od drugiej strony – pozytywnie, przez pryzmat wyzwań, jakie przed nami stawia. Bo aby przetrwać w świecie VUCA: poradzić sobie z samym sobą, z najbliższym otoczeniem, z zespołem, którym kierujesz i firmą, którą kierujesz, zrozumieć, co dzieje się wokół nas, musisz… pomyśleć, że musisz użyć mózg. A jak wiadomo: nieużywany organ znika. Teraz jest chyba jeszcze gorzej: narząd, a mianowicie mózg, jest narządem plastycznym. Jest zatem kształtowana przez nasze otoczenie: Internet, sieci społecznościowe czy telefony komórkowe. W końcu Nicholas Carr opisał już w 2011 roku w książce „Shallow Mind” jak internet zmienia i przewartościowuje nasze życie. Jak to prowadzi do „płytkości umysłu”, kłopotów z koncentracją, niemożności przetworzenia dłuższych tekstów, cywilizacji obrazów – płytkości ludzkiego życia.

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad