
Leki psychotropowe, leki na nadciśnienie czy środki antykoncepcyjne to leki, które najczęściej prowadzą do tycia. Zwykle lekarz ostrzega przed skutkami ubocznymi leku i zaleca wzmożoną aktywność i przestrzeganie codziennej diety. Jeśli nie zastosujesz się do tych zaleceń, otyłość może być smutną rzeczywistością.
Przyrost masy ciała bez wyraźnego powodu lub w połączeniu z innymi objawami może wskazywać, że coś jest nie tak z twoim zdrowiem. Jedną z przyczyn może być niedoczynność tarczycy.
Leczenie lekami
Niektóre grupy leków przyczyniają się do tycia. Przede wszystkim są to glikokortykosteroidy, które znajdują zastosowanie np. jako leki przeciwzapalne, immunosupresyjne czy przeciwalergiczne. Kolejną kategorią substancji farmakologicznych, które mogą powodować przyrost masy ciała nawet do kilku kilogramów miesięcznie, są leki przeciwdepresyjne i leki na inne zaburzenia psychiczne. Kontrola urodzeń, leki na nadciśnienie, drgawki i wysokie ciśnienie krwi mogą również prowadzić do szybkiego i nagłego przyrostu masy ciała. Najważniejsze, aby nie przerywać kuracji i poinformować lekarza przepisującego o skutkach ubocznych – dawkę leku można dostosować lub zmienić na inną, po której skutki uboczne już nie będą się pojawiać.
Niedoczynność lub niedoczynność tarczycy to schorzenie, które w pełnej postaci dotyka 5-7% dorosłych kobiet. To zaburzenie może spowolnić metabolizm, co może prowadzić do zwiększenia masy ciała. Łagodna niedoczynność tego gruczołu zwykle nie prowadzi do takich objawów – przyrost masy ciała występuje w przypadku znacznego upośledzenia czynności tarczycy lub wystąpienia ostrego stanu zapalnego, gdyż ciężka niedoczynność tarczycy spowalnia metabolizm o kilkadziesiąt procent.
W drugiej fazie cyklu zwiększam podaż kalorii
Apetyt wzrasta w fazie lutealnej. Z tego powodu uważam również, że zwiększenie spożycia kalorii lub zaplanowanie kolejnej przekąski w odpowiednim momencie miesiąca jest dla wielu kobiet dobrym pomysłem i pozwala przejąć kontrolę nad podjadaniem.
Tak robię z moimi podopiecznymi i to działa 🙂
Prawidłowy przyrost wagi w ciąży
Wraz z postępem ciąży i rozwojem dziecka ciało kobiety i jej masa ciała zmienia się.
Wpływa na to wiele czynników – fizjologicznych i metabolicznych. Tak więc na przyrost masy ciała w czasie ciąży składają się głównie:
- waga dziecka – około 3-3,5 kilograma
- macica – około 1-1,5 kilograma.
- Klatka piersiowa – około 1-2 kilogramów.
- Płyn owodniowy – około 1-1,5 kilograma.
- Łożysko – około 0,5-1 kilograma.
- Krew i inne płyny – około 1,5-2 kg.
- Nadmiar tkanki tłuszczowej – około 2-4 kilogramów.
Waga jest ważnym narzędziem kontroli wagi – PRAWDA
Czy warto się ważyć? Kontrola wagi poprzez ważenie jest stosowana indywidualnie przez lekarzy, dietetyków, trenerów i wiele osób w domu. Często jest to niezbędne narzędzie do mierzenia postępów w realizacji określonego celu. Kontrola masy ciała jest ważnym elementem kontroli wagi, a wynik, który pojawia się na wadze, jest między innymi informacją zwrotną na temat stopnia skuteczności prozdrowotnych zmian w stylu życia.
Kiedy najlepiej się ważyć i czy trzeba to robić codziennie? Nie musisz ważyć się codziennie. W większości przypadków zaleca się ważenie nie częściej niż raz w tygodniu. W rzeczywistości najlepiej jest wejść na wagę rano, kiedy pościmy. Aby zminimalizować wpływ różnych czynników (zmiennych) na pomiar masy ciała, warto przestrzegać pewnych zasad. Najlepiej ważyć się zawsze o tej samej porze dnia, w tych samych ubraniach iw ten sam sposób. Zachowanie powtarzalnych warunków pomiaru pozwala uzyskać bardziej wiarygodne wyniki.