Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Od ilu lat można iść samemu do ginekologa

W Internecie możesz znaleźć odpowiedź na prawie każde nurtujące Cię pytanie. Ma to swoje plusy i minusy, ponieważ nie wszystkie informacje są wiarygodne. Na przykład, jeśli zapytasz wujka Google: „Kiedy idziesz do ginekologa?”, odpowie ci… inaczej, a nawet bardzo skrajnie. Poleci ci wizytę u lekarza zaraz po pierwszym okresie lub dopiero po zajściu w ciążę.

Jednak żadna z tych odpowiedzi nie jest poprawna, ale o tym innym razem. Dziś skupmy się na pytaniu, które bardzo często zadają nastolatki – „Czy mogę sama iść do ginekologa?”

Czy potrzebuję zgody rodziców?

Zgodnie z prawem małoletni pacjent poniżej 16 roku życia może być leczony za zgodą rodziców. Oznacza to, że pacjent może udać się do lekarza tylko za zgodą rodziców.

Sytuacja jest inna w przypadku pacjentów powyżej 16 roku życia, ale poniżej 18 roku życia. Następnie zgoda na leczenie (zabieg, diagnoza) powinna być wyrażona wspólnie przez dziecko i rodzica. Oznacza to, że pacjentka niepełnoletnia chcąca zgłosić się do lekarza ginekologa powinna mieć zgodę rodziców. Jednocześnie rodzic, który chce zabrać dziecko do lekarza, powinien to zrobić za zgodą dziecka.

Dlaczego nie należy bać się wizyty u ginekologa?

Matka, która musi zawieźć córkę do lekarza, zwykle przeżywa największy stres. Niepotrzebne, ponieważ badanie miednicy u małych dziewczynek różni się od badania u nastolatek i dorosłych kobiet.

Zwykle zaczyna się od dokładnego zbadania piersi, krocza i podbrzusza. Następnie lekarz przeprowadza badanie ultrasonograficzne i sprawdza, czy nie występują nieprawidłowości w budowie narządów płciowych i zmiany patologiczne. Badanie per rectum wykonuje się, jeśli podczas badania wystąpi coś niepokojącego.

Jeśli nie ma widocznych trudności i wydaje się, że dziecko rozwija się prawidłowo, warto zachęcić córkę do wizyty u ginekologa po 17 urodzinach. Następnie lekarz sprawdza, czy jej narządy płciowe i piersi rozwijają się prawidłowo.Jeśli jednak miesiączka pojawiła się przed 12. rokiem życia lub ustała po 16. roku życia, konieczna jest również konsultacja z lekarzem ginekologiem i sprawdzenie, jakie mogą być tego przyczyny. .

Oznaki wskazujące na konieczność wizyty u ginekologa

Jeśli zauważysz którykolwiek z poniższych objawów, jak najszybciej udaj się do ginekologa. Nie muszą pojawić się w tym samym czasie. Pojawienie się przynajmniej jednego z nich powinno być sygnałem, że stan zdrowia wymaga konsultacji ze specjalistą.

Nie zapomnij zanotować:

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad