Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Od jakiego wieku A1?

Aby otrzymać prawo jazdy kat. AM, A1 lub B1, należy ukończyć odpowiedni wiek, ukończyć kurs i zdać egzaminy. Trzeba też dopełnić pewnych formalności, które również wiążą się z kosztami. Do tego dochodzą koszty związane z badaniami lekarskimi (ok. 200 zł), niezbędnymi do uzyskania zaświadczenia o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem oraz wykonaniem zdjęć do prawa jazdy (20-30 zł). Z kolei po zdaniu egzaminu państwowego należy ubiegać się o prawo jazdy, co wraz z opłatą rejestracyjną kosztuje 100,50 zł.

Dodatkowe koszty uzyskania prawa jazdy niezależnie od tego, czy jest to kategoria AM, A1 czy B1, to dodatkowe godziny/godziny jazdy (od 40 zł do 60 zł za godzinę) lub koszty materiałowe, które pozwalają lepiej przygotować się do egzaminu teoretycznego.

Jakie dokumenty są wymagane

Aby zarejestrować się na kurs, a następnie na egzamin, należy utworzyć profil kandydata na kierowcę. Dotyczy to wszystkich grup prawa jazdy. PKK to wniosek o wydanie prawa jazdy, który należy pobrać ze strony Obywatel.gov.pl, wydrukować i wypełnić. Do wniosku należy dołączyć:

  • zdjęcie o wymiarach 35 mm x 45 mm,
  • badanie lekarskie.

Kategoria prawa jazdy na motocykl

Przed przystąpieniem do generowania praw jazdy dla grupy A należy wiedzieć, że podobnie jak dla grupy B istnieją również prawa jazdy na motocykl podzielone według. Rodzaje jednośladów, ale także pojazdy wielokołowe z tej samej grupy.

Polskie prawo obecnie dzieli kategorię A na 4 podkategorie, dzięki którym można uzyskać odpowiednie prawa jazdy w zależności od tego czy zamierza się prowadzić jednoślady, trójkołowce czy czterokołowce (w tym czterokołowce) . :

A1 – egzaminy teoretyczne i praktyczne

Kandydat na kierowcę ma możliwość wzięcia udziału w całym kursie (część teoretyczna i praktyczna) oraz tylko w części praktycznej z odrębnym przygotowaniem do egzaminu teoretycznego egzamin. W drugim wariancie na „Teorię” w WORD można aplikować od razu po zdaniu PKK, na „Praktykę” – po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu wewnętrznego w ośrodku szkoleniowym.

[amazon bestseller =»części zamienne do mini coopera» items=»5″] Jeśli zapisałeś się na kurs teoretyczny i praktyczny, możesz zarejestrować się na egzamin państwowy dopiero po zdaniu egzaminów wewnętrznych. Przyszły kierowca musi go zaliczyć, aby zarejestrować się na egzaminy końcowe, czyli państwowe. Egzamin teoretyczny trwa 25 minut i składa się z 32 pytań: 20 z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej. Pytania są oceniane na trzech poziomach (1, 2, 3 punkty). W sumie można z tego uzyskać 74 punkty, przy czym wynik pozytywny uzyskuje się przy co najmniej 68 punktach. Test jest zaprojektowany w taki sposób, aby nie było możliwości cofnięcia się do wcześniej zaznaczonych odpowiedzi i dlatego wymaga od przyszłego kierowcy dużego skupienia.

Egzamin praktyczny składa się z trzech głównych obszarów:

Prawo jazdy kat. A

To Święty Graal dla motocyklistów – prawo jazdy uprawniające do kierowania pojazdami każdego rodzaju po drogach publicznych jednośladem – nawet najmocniejszym. Aby przystąpić do egzaminu na tę kategorię, należy mieć co najmniej 24 lata lub 2 lata z kategorią A2 na swoim koncie. Każdy motocyklista, który posiada kategorię A2 od dwóch lat lub dłużej, może ubiegać się o prawo jazdy kategorii A. Tak więc w praktyce 20-letni motocyklista z dwuletnim stażem na motocyklu może jeździć Hayabusą o mocy 180 KM! Apelujemy jednak do zdrowego rozsądku…

W końcu to prawo jazdy na samochód, więc po co to tam? A ponieważ każdy, kto ma go dłużej niż 3 lata, może bez dodatkowych badań jeździć także pojazdami klasy 125 (kategoria A1), a od grudnia 2018 r. także pojazdami trójkołowymi, które spełniają warunki homologacji L5e. Oznacza to, że jeśli nie masz prawa jazdy na motocykl, nie powinieneś prowadzić motocykla po drogach publicznych, najwcześniej do 21. roku życia, ale nie do 21.

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad