Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Parafia św brata alberta w bartoszycach

W sobotę 10 grudnia. w kościele św. Andrzeja Apostoła odbyła się w 40. rocznicę powstania wspólnoty greckokatolickiej. Uroczystość poprowadził ks. Arkadiusz Trochanowski, Biskup Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej. Jubileusz ma związek z naszą parafią. 40 lat temu o. bp Jan Obłąk przychylił się do prośby wiernych obrządku greckokatolickiego mieszkających w Bartoszycach i ich proboszcza Juliana Gbura i za zgodą proboszcza o. Uroczystość katolicka w kościele św. Brunona w Bartoszycach. Dekret zezwalający na sprawowanie liturgii w obrządku greckokatolickim wszedł w życie w 3. niedzielę Adwentu 1982 r. Obie strony podpisały porozumienie, w którym czytamy między innymi: „(…) Nabożeństwa świąteczne i niedzielne mogą odbywać się od godziny 14.30. Wierni Kościoła greckokatolickiego korzystali ze świątyni św. Brunona do 1998 roku. W niedzielę 27 czerwca 1998 roku odbyła się uroczystość poświęcenia nowej cerkwi greckokatolickiej w Bartoszycach. Nowa świątynia powstała po przebudowie budynku dawnej remizy strażackiej. W uroczystej koncelebrze eucharystycznej, której przewodniczył prowincjał ojców bazylianów, ks. Włodzimierz Juszczak, uczestniczyło 12 księży.

15 września 2002 abp Jan Martyniak, metropolita archidiecezji przemysko-warszawskiej dokonał konsekracji św. Andrzeja Apostoła. Obecny proboszcz o. Juliusz Krawiecki podziękował parafii św. Brunona za 19 lat wspólnoty i użyczenie świątyni do nabożeństw. O. Biskup Arkadiusz Trochanowski ofiarował parafii św. Brunona ikonę św. Andrzeja Apostoła.

Jaki prezent na chrzciny dla dziewczynki i dla chłopca?

Personalizowane książki opowiadające historię dziecka zwanego imieniem obdarowanej osoby to bardzo popularny prezent, wybierany zwłaszcza przez rodziców chrzestnych. Ta historia działa równie dobrze dla chłopców i dziewcząt. Oprócz prezentów uniwersalnych, często można znaleźć prezenty skierowane bezpośrednio do wybranej płci. Wśród prezentów dla dziewczynek dominują złote medaliony z wizerunkiem Matki Boskiej, bransoletki, kolczyki oraz ozdobne pozytywki. Z drugiej strony dla chłopców często wybierane są złote krzyżyki, Biblie i powozy.

Wybierając prezent na chrzciny, należy wziąć pod uwagę, że powinien on być choć małą pamiątką tego wyjątkowego dnia. Jeśli wybierzesz coś praktycznego, dorzuć osobisty drobiazg lub elegancką kartkę. Z drugiej strony, jeśli chcesz kupić wyjątkową grawerowaną pamiątkę, kocyk lub mały pluszak jest idealnym dodatkiem. Należy również pamiętać, że dawny zwyczaj wymaga od matki chrzestnej ubioru dziecka do chrztu (tutu), a od ojca chrzestnego zapewnienia świecy na uroczystość.

Znaczenie

Jakim błogosławieństwem byłoby dla chrześcijan uczyć się z tego przykładu, to znaczy, jeśli jesteśmy gotowi zaakceptować skutki jakiejkolwiek przyczyny i jeśli przyznajemy, że to było Opatrznościowo pokierowani, abyśmy zostali dotknięci tymi skutkami, powinniśmy być bardzo miłosierni dla tych, których Opatrzność wybrała jako narzędzia, nawet jeśli stali się mimowolnymi nauczycielami lub gdy działanie braci Józefa poszło dokładnie odwrotnie. Ten, kto jest w stanie w ten sposób przyjrzeć się sprawom i urzędom swojego codziennego życia, może, jak to ujął apostoł, odnieść zwycięstwo w Panu. Tacy nie będą mieć w sercach goryczy i nie będą obrażać Szatana ani jego sług.

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad