Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Plamienie tydzień przed okresem przy tabletkach antykoncepcyjnych

Krwawienie i plamienia są normalne podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Pojawiają się głównie między kolejnymi cyklami, ale brązowe plamy mogą pojawić się również podczas trwającego cyklu. Czy taka reakcja organizmu pacjenta powinna budzić niepokój? Jeśli wystąpi w ciągu pierwszych kilku miesięcy stosowania tej metody antykoncepcji, nie powinno to być powodem do niepokoju. Krwawienie i plamienie podczas cyklu może wystąpić w początkowym okresie antykoncepcji hormonalnej, ponieważ:

  • organizm nie jest jeszcze przyzwyczajony do dostarczonego stężenia hormonu,
  • układ rozrodczy otrzymuje nowy, nieznane bodźce ,
  • cykl zaczyna być regulowany lekami, więc musi się powoli normować.

Czy mogę połączyć dwa opakowania tabletek antykoncepcyjnych bez 7-dniowej przerwy?

Tak. Na przykład, jeśli wybierasz się na wakacje lub zbliża się ważne wydarzenie i nie chcesz dostać okresu w tym czasie, możesz połączyć dwa opakowania tabletek. W ten sposób opóźniasz tak zwane krwawienie z odstawienia. Jednak nie należy tego robić zbyt często. Pamiętaj też, że przyjmowanie dwóch opakowań tabletek antykoncepcyjnych pod rząd wiąże się z ryzykiem plamienia podczas stosowania drugiego blistra.

Ciekawy artykuł: Poradnia ginekologiczna – kiedy się zgłosić?

Czy należy obawiać się krwawienia międzymiesiączkowego podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych?

Krwawienie lub plamienie podczas cykli menstruacyjnych jest dla kobiety poważną niedogodnością i często powodem do niepokoju lub niepokoju, co nie jest zaskakujące. Ważne jest, aby wiedzieć, że może wystąpić krwawienie między tabletkami antykoncepcyjnymi i niekoniecznie jest to zły znak. Plamienie w połowie cyklu jest powszechne, gdy kobieta dopiero rozpoczyna kontrolę urodzeń i jest zwykle naturalnym objawem. Problemy te powinny ustąpić samoistnie, gdy organizm kobiety przyzwyczai się do dziennej dawki hormonów, ale jeśli objawy te nie ustąpią po trzech miesiącach przyjmowania tabletek, zasadne jest skontaktowanie się z lekarzem ginekologiem, który zadecyduje o kolejnym zabiegu (m.in. , na przykład zmiana produktu). Należy dodać, że nieregularne krwawienia i plamienia występują również przy antykoncepcji jednoskładnikowej (plamienie może również nie występować). Oczywiście, jeśli plamienia lub krwawienia międzymiesiączkowe są obfite lub często występują podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, zdecydowanie warto udać się do ginekologa. Sytuacja może wymagać zmiany preparatu na inny (masz do tego pełne prawo), ale może też wiązać się ze stanami wymagającymi leczenia, w tym między innymi infekcjami szyjki macicy lub innymi zaburzeniami układu rozrodczego, takimi jak nadżerki, polipy, infekcje i chorób zapalnych, a także chorób przenoszonych drogą płciową, które mogą być przenoszone przez partnerów seksualnych.

Oczywiście nieprawidłowe stężenie hormonów w tabletkach jest możliwe, ponieważ organizm każdej kobiety jest inny i jeśli to jest przyczyną krwawienia, lekarz na pewno to skoryguje, jeśli wspomnisz o nieprzyjemnych objawach, które Cię towarzyszyć.

Należy również wspomnieć o prawidłowym stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej, która jest podstawą nie tylko jej wysokiej skuteczności, ale także innych skutków ubocznych związanych z funkcjonowaniem kobiecego organizmu. Plamienie podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest częstsze u kobiet, które przyjmują pigułki nieregularnie, a wahania hormonalne, które powodują plamienie, to nie tylko nieregularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, ale mogą być również spowodowane zmianami w stylu życia kobiety, w tym stresem, zmęczeniem, brakiem sen, a nawet duże wahania masy ciała. Częstość dodatkowego plamienia podczas przyjmowania doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych jest również wyższa u kobiet palących papierosy, a plamienia mogą wystąpić po wymiotach lub biegunce lub podczas przyjmowania niektórych ziół lub leków.

Plamienie i ciąża

Plamienie przed miesiączką nie jest poważnym objawem. Po zapłodnieniu w ciele kobiety dzieją się różne rzeczy, które mogą wskazywać, że jest w ciąży. Warto jednak pamiętać, że objawy mogą (ale nie towarzyszą) przyszłej mamie.

Aby dowiedzieć się, czy plamienie może być uciążliwe, ginekolog przeprowadza szczegółowy, szczegółowy wywiad z pacjentką oraz szczegółowe badanie mające na celu ustalenie przyczyn krwawienia.

Choroba

Krwawienie przed miesiączką może czasami być spowodowane chorobą. Szczególnie brązowe plamienie przed miesiączką powinno obudzić naszą czujność. Jeśli występuje nie tylko przed miesiączką, ale także w innych okolicznościach, na przykład po stosunku płciowym, może wskazywać na obecność różnego rodzaju polipów, nadżerek lub innych infekcji narządów rozrodczych. Krwawienie może być również objawem mięśniaków macicy lub chlamydii. Czasami jest to również jeden z objawów raka. Plamienia przedmiesiączkowe, zwłaszcza te, które powtarzają się, trwają dłużej niż pół roku, są obfite, mają brązowy kolor i towarzyszą im bóle w podbrzuszu, wskazana jest konsultacja z lekarzem ginekologiem. Im szybciej zdiagnozuje przyczynę krwawienia, tym szybciej można rozpocząć niezbędne leczenie.

Krwawienie przed miesiączką może być tzw. plamieniem, które jest jednym z pierwszych objawów ciąży. To krwawienie występuje od sześciu do dwunastu dni po zakończeniu owulacji. Nie każda kobieta w ciąży ma plamienie, tak jak nie każde krwawienie przed miesiączką jest objawem ciąży, o czym dowiedzieliśmy się wcześniej w naszym artykule.

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad