Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Po co być YouTuber?

Jakiś czas temu przeczytałem, że jedna z uczelni planuje uruchomienie kursu „YouTuber” w ramach otwierania się na świat i dostosowywania się do rynku pracy. I choć to światełko w tunelu polskiego szkolnictwa wyższego (o swoich przygodach z tym feudalnym systemem mógłbym napisać książkę, w końcu byłem na 5 uczelniach), to niestety sam pomysł wydaje mi się chybiony. Powiem ci dlaczego

W mojej poprzedniej notatce otworzyłem trochę swoją biografię i powiedziałem, że tak naprawdę nie mam zbyt wielu planów w życiu. W pewnym sensie płynąłem z prądem, mając oczy i uszy otwarte i wypatrując bieżących możliwości, które się przede mną otwierały. I to właśnie sprawiło, że odniosłem sukces – nie wyobrażałem sobie bycia towarzyskim facetem, bo na studiach nie było życia towarzyskiego. No, może Grono.net 😉 Nie mogłem planować wejścia w biznes t-shirtowy, bo po prostu nie miałem pojęcia, że ​​taka okazja się pojawi. Ok, ale co to ma wspólnego z YouTuberami?

Kamera, światło i… będzie dobrze!

Spokojnie, to nie będzie trudne, straszne ani skomplikowane. Na początek nie musisz inwestować w zestaw kamer i oświetlenie, które mogą oświetlić stadion piłkarski. Wielu YouTuberów nagrywa swoje filmy smartfonami i osiąga dobre wyniki. Jednak od samego początku warto mieć regulowany statyw (najlepiej do wzrostu ok. 180 cm) z uchwytem na smartfona. Jeśli chcesz też dużo rozmawiać w biegu, przyda się dodatkowy mikrofon – na przykład prosty klips, który podłącza się do smartfona za pomocą wtyczki mini jack.

Podstawą dobrego efektu, nawet przy tak prostym urządzeniu, jest przemyślana koncepcja materiałowa. Pomyśl o tym, jak skonfigurować urządzenie do przechwytywania, aby pokazać to, co jest dla Ciebie ważne, w powstałej klatce. Więc nie odcina ci głowy ani nie zasłania tego, co próbujesz pokazać.

Kim dokładnie jest YouTuber?

To nikt inny jak osoba, która na co dzień poświęca swój czas i energię na tworzenie, kręcenie i montowanie filmów, które następnie są publikowane na publicznym koncie YouTube.

To nie jest wyimaginowana pozycja – należy do listy oficjalnych zawodów. Sama praca ewoluowała od roli usługowej. YouTube odgrywa dużą rolę w samym marketingu internetowym, a główną różnicą między tym portalem a innymi w wyszukiwarce jest możliwość zamieszczania treści w postaci filmów.

Marketerzy powoli zaczynają zauważać, że YouTube staje się przyszłością pod względem strategii marketingowej firmy, a nawet sposobu dotarcia do potencjalnych klientów. Większość YouTuberów to osoby prywatne – nie firmy czy wielkie korporacje, marki. Niektórzy stawiają na umieszczanie w internecie różnych filmów, które stają się ich pomysłem na życie i zarobek. Ale trzeba mieć świadomość, że YouTuber to orkiestra mężczyzn – muszą zadbać o wiele czynników, które wpływają na atrakcyjność przekazu tworzonego na stronie.

Zarobki na YouTube i TikTok. Ile wyświetleń potrzeba, aby osiągnąć średnią krajową?

Wykorzystując dane z LICKD, Reboot sprawdził, ile wyświetleń muszą zdobyć YouTuberzy w każdym kraju w Europie, aby osiągnąć średnią krajową. Ważne, że mówimy o kwotach netto, czyli po odjęciu wszystkich ceł i podatków na rzecz państwa, czyli na rękę. Ponadto uwzględniane są tylko zarobki z programu partnerskiego YouTube — uprawnieni są użytkownicy, którzy mają co najmniej 1000 subskrybentów i 4000 godzin czasu oglądania w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Według danych GUS cena brutto w Polsce w lipcu 2022 r. wyniosła w całym kraju 6777,22 zł. Dla porównania: rok temu było to 5848,38 zł brutto. W swoim oświadczeniu Reboot podaje kwotę 12 492 euro netto, co obecnie odpowiada ~59 000 zł – ponad 4900 zł miesięcznie.

Regularność ma znaczenie

Chociaż istnieją YouTuberzy, którzy rzadko przesyłają filmy, ale wciąż mają lojalnych fanów, musieli już wcześniej zasłużyć na tę reputację. Jedną z podstawowych zasad osoby rozważającej zostanie YouTuberem jest regularne publikowanie. Jest to ważne z kilku powodów. Po pierwsze, im więcej masz treści, tym większe masz szanse na zdobycie nowych obserwujących. Po drugie, jeśli nowicjusz YouTuber zaniedbuje swoje konto i rzadko dodaje, widzowie wideo szybko się wyłączą.

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad