Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

Uczulenie na farbę do włosów leki

Prawdziwa historia kobiety, która miała silną reakcję alergiczną po farbowaniu włosów komercyjnym barwnikiem.

W niedzielne popołudnie kobieta imieniem Julia postanowiła przefarbować włosy, tak jak robiła to już wiele razy. Używa farby do włosów od 15 lat i wypróbowała prawie każdy kolor, od ciemnego blondu po czerń. To nie był jej pierwszy raz. Zdecydowała się na czekoladowy brąz, a ponieważ wielokrotnie używała koloru tej firmy, nawet nie pomyślała o zrobieniu 48-godzinnego testu alergicznego. Po całym zabiegu okazało się, że kolor wyszedł dużo ciemniejszy niż powinien być, ale Julia doszła do wniosku, że z czasem się wypłucze. Ale najgorsze miało dopiero nadejść.

Alergia lub alergia na farbę do włosów – objawy

To, czy wystąpi alergia, zależy nie tylko od wrażliwości skóry na dany składnik, ale także od czasu aplikacji i stężenia substancja, która działa drażniąco. Typowymi objawami alergii na farbę do włosów są: pieczenie, zaczerwienienie i swędzenie skóry, zmiany pokrzywkowe, objawy skórne towarzyszące egzemie.

Bardzo wysoka alergia na PPD (parafenylenodiaminę) może również prowadzić do duszności, ucisku w klatce piersiowej, świszczącego oddechu, napadów kaszlu, zaburzeń rytmu serca i spadku ciśnienia krwi.

Objawy te są jednak rzadkie.

Jaki jest najbezpieczniejszy kolor włosów?

Patrząc na powyższą listę potencjalnie mniej lub bardziej alergizujących związków, nasuwa się prosty wniosek, że jeśli szukamy najmniej szkodliwej farby do włosów, to nie powinna ona zawierać tych substancji. Jest nawet zalecany, jeśli potrzebujesz koloru włosów dla alergików.

Jeśli cenimy sobie maksymalne bezpieczeństwo i najzdrowszy kolor włosów, warto sięgnąć po drogeryjne farby do włosów. To nie przypadek, że sprzedawane są tam nieszkodliwe farby do włosów. Są one porównywalne z dermokosmetykami, czyli produktami, które w wyjątkowy sposób pielęgnują naszą skórę i są przeznaczone dla osób ze skórą problematyczną lub chorą.

Producenci farb do włosów zalecają wykonanie testu przed procesem farbowania

Polega on na nałożeniu niewielkiej ilości barwnika na kawałek skóry i obserwowaniu go przez co najmniej 48 godzin. W żadnym wypadku nie należy skracać tego czasu ani pomijać procesu. Nawet jeśli używasz tego samego produktu od lat.

Reakcja alergiczna może nie wystąpić przy pierwszym zastosowaniu danego koloru, ale może pojawić się z czasem i mieć nagły przebieg.

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad