Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

W jakim wieku dziecko może dostać telefon?

Większość ekspertów zgadza się, że idealny wiek na wprowadzenie tej techniki u dzieci to 12-14 lat. O wiele ważniejsze od wieku jest jednak to, jak dojrzałe jest Twoje dziecko. To, co jedno dziecko może odpowiedzialnie obsłużyć w wieku 10 lat, może być zbyt trudne dla innego w wieku 16 lat.

Wyjątkowe okoliczności panujące w każdym domu i rodzinie będą miały wpływ na Twoją decyzję. Jeśli jesteś rodzicem zastępczym, często wysyłasz swoje dziecko samotnie na zajęcia pozalekcyjne lub chcesz rozwijać relacje na odległość z przyjaciółmi i rodziną, wszystkie te czynniki mogą odgrywać rolę w dawaniu dziecku telefonu komórkowego w bardzo młodym wieku. .

Najlepszy czas na zakup telefonu komórkowego dla dziecka – czy istnieje?

Prawda jest taka, że ​​nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Odpowiedzialność spoczywa na nas dorosłych. Ty znasz swoje dziecko najlepiej. Zadaj sobie pytanie: czy Twoje dziecko naprawdę potrzebuje teraz smartfona? A może zastanawiasz się nad kupnem, bo „wszystkie dzieciaki w klasie mają już telefony”?

Nie poddawaj się presji społecznej. Poczekaj chwilę, aż posiadanie telefonu będzie miało sens dla Ciebie, Twojego dziecka i Ciebie. Może odnosić się do chodzenia do szkoły, samodzielnego wyjścia, a nawet wyjazdu na wycieczkę, na przykład na obóz. I jeśli pójdziemy zgodnie z tym przewodnikiem, okaże się, że czas na pierwszy telefon przypada najwcześniej po 7.

[amazon bestseller =»części zamienne do mini coopera» items=»5″] urodzinach, ale najczęściej około 9-10 roku życia.

Uzależnienie

Podobnie jak granie w gry wideo, używanie telefonów komórkowych bez kontroli rodzicielskiej może prowadzić do uzależnienia. Głównymi powodami są sieci społecznościowe, dostęp do gier oraz nieodpowiednie lub zabronione treści.

Jak już wspomniano, eksperci zalecają, aby nie kupować dziecku telefonu komórkowego, dopóki nie skończy 15 lat. Jeśli bezwzględnie konieczne jest wcześniejsze oddanie dziecku telefonu, nie należy tego robić przed ukończeniem 12 roku życia.

Niemowlęta – 0-3 lata

Czy niemowlęta, które są jeszcze w wózku, powinny mieć swój pierwszy telefon komórkowy? Raczej nie, choć czasem można zobaczyć dzieci w wieku 0-3 lat rozmawiające przez telefon na spacerach, w restauracjach czy czekające w karetkach w kolejce do lekarza. Najczęściej jest to smartfon rodziców, którym na kilka chwil zajęta jest uwaga dziecka. Puszczane są na nim bajki lub piosenki, co na jakiś czas uspokoi dziecko i zainteresuje go obrazki na wyświetlaczu smartfona.

To nierozsądne, żeby takie dziecko miało własny telefon. Z zakupem lepiej poczekać.

Telefony komórkowe dla dzieci tak, ale bez dostępu do internetu

Istnieje też opinia, że ​​telefony dla dzieci to dobra rzecz, która ułatwia życie, ale jest też niebezpieczna. Dzieci nie są świadome różnych zagrożeń i dlatego należy je chronić.

Warto zadbać o to, aby maluchy kupiły lub zablokowały telefon komórkowy bez dostępu do internetu. Marta wyjaśnia tę potrzebę w następujący sposób:

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para su correcto funcionamiento y para fines de afiliación y para mostrarte publicidad relacionada con sus preferencias en base a un perfil elaborado a partir de tus hábitos de navegación. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Więcej informacji
Privacidad