Saltar al contenido
Meterac pytania i odpowiedzi

W którym tygodniu ciąży rzuciliście palenie

„Cześć, piszę do ciebie, bo nawet nie mam odwagi do ciebie zadzwonić. Jestem w 20

tygodniu ciąży, ciąża jest planowana, bardzo się cieszę, że mi się udało i pierwsze co powiedziałam to, że rzucę palenie od razu, niestety tak się nie stało…”

Czy bierne palenie szkodliwe również dla dziecka?

Bierne palenie zwiększa również poziom tlenku węgla i nikotyny we krwi matki, powodując niedotlenienie dziecka i zaburzenia w rozwoju jego układu nerwowego. Tymczasem palenie według raportu przygotowany przez TNS Polska dla GIS, nadal 13% Polaków w obecności kobiet w ciąży Jeśli jesteś w ciąży, zdecydowanie unikaj miejsc, w których pali się papierosy, przekonaj domowników do rzucenia palenia i zakazania kategorycznego zakazu palenia w pobliżu.

Według raportu GIS około 70% palaczy próbuje rzucić palenie po ciąży. Na szczęście sam kobiecy organizm jest zwykle sprzymierzeńcem w pozbyciu się nałogu, a przyszłe mamy po prostu czują niesmak na myśl o papierosach, więc dużo łatwiej jest się z nimi pożegnać bezboleśnie.

Nagradzaj siebie

Nagroda jest bardzo silnym motywatorem, więc czemu nie? Przez pierwszy tydzień otrzymujesz nagrodę po każdym dniu bez papierosa, potem co tydzień, a na koniec co miesiąc. Mogą to być drobne nagrody i radości – coś, na co czekasz cały dzień i motywuje Cię do walki z nałogiem. Może to być nowa bluzka, lakier do paznokci, pyszny koktajl ananasowy z przyjaciółką w ulubionej kawiarni, wizyta w teatrze lub kinie. Zasługujesz na to! Wyobraź sobie, ile zaoszczędzisz w ciągu tygodnia bez palenia – gdybyś wypalał paczkę dziennie, byłoby to nawet 100 zł tygodniowo i 400 zł miesięcznie!

  1. Zwalczanie uzależnień za pomocą zdrowej diety

Aborcja

Palenie podczas ciąży powinno być priorytetem dla wszystkie przyszłe mamy. Papierosy znacznie zwiększają ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze ciąży. Nikotyna jest szkodliwa dla całego organizmu kobiety i jej dziecka. Może to prowadzić do wielu powikłań: opóźnionego rozwoju płodu, pęknięcia łożyska, a następnie urodzenia martwego płodu nawet po 20.

tygodniu ciąży.

Nawykowe palenie papierosów może prowadzić do skurczów jajowodów. Te z kolei mogą uniemożliwić bezpieczne zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Może to prowadzić do ciąży pozamacicznej. Większość z tych sytuacji kończy się pobraniem zarodka, co może zagrozić życiu matki.

Przygotowanie do poczęcia i palenie w ciąży

Gdy para przygotowuje się do założenia rodziny, ginekolodzy są zgodni: im wcześniej oboje rzucili palenie, tym lepiej. Po pierwsze, palenie może prowadzić do problemów z płodnością. Po drugie, uzależnienie może również powodować uszkodzenia DNA w nasieniu mężczyzny, które następnie są przekazywane jego potomstwu. U kobiet toksyny zawarte w papierosach mogą również atakować DNA płodowej komórki jajowej.

Dobrą wiadomością jest to, że mężczyźni wytwarzają nową spermę prawie bez przerwy, więc gdy nowi mężczyźni rzucą palenie, nie wykazują żadnych oznak palenia. Zła wiadomość jest taka, że ​​okres ten można wydłużyć nawet do roku w przypadku kobiet.

Esta web utiliza cookies propias para su correcto funcionamiento. Al hacer clic en el botón Aceptar, acepta el uso de estas tecnologías y el procesamiento de tus datos para estos propósitos. Más información
Privacidad